Divkāršo ierakstu grāmatvedība

Grāmatvedība ir ikviena uzņēmuma būtiska sastāvdaļa, kas ir jāizpilda obligāti. Taču papildus vienkāršai, pašu veiktai grāmatvedībai, kuru var atļauties veikt pašnodarbinātie,  pastāv arī divkāršo ierakstu grāmatvedība, kura obligāti ir jāveic ikvienam uzņēmuma, jo to paredz noteikumu.

Divkāršā grāmatvedība nozīmē to, ja uzņēmumam savos grāmatvedības reģistros ir jāveic ieraksti pēc divkārša ieraksta metodes. Tātad burtiski tam cilvēkam, kurš ir atbildīgs par uzņēmuma grāmatvedību vien un tas pats darījums, piemēram, saimnieciskais darījums, savstarpēji saistītā grāmatvedības kontu sistēma ir jāieraksta divas reizes, un abas šīs reizes šim darījumam ir jābūt par vienādu summu. Savstarpējo grāmatvedības kontu sistēmu sastāda viena konta debets un korespondējošā konta kredīts. Veicot šādu divkāršo ierakstu grāmatvedību, uzņēmuma grāmatvedim obligāti it jāievēro konkrēto kontu plāns, kā arī saimniecisko darījumu būtība un tās atbilstība kontu korespondencei.

Grāmatvedības kontu plāns ir sistematizēts sintētisko kontu sarakstu, kuru apstiprina uzņēmuma vadītājs. Šo plānu izstrādā īslaicīga termiņa lietošanai, un tā pamatā ir tiesību aktos noteikto uzvēmumu, un organizāciju kontu plāni un uzņēmuma saimnieciskās darbības īpatnības.

Līdzīgas grāmatvedības formas mūsdienu divkāršo ierakstu grāmatvedībai vēsturē jau var redzēt ap 13. gadsimtu, kad kāds tirgotājs veica šāda veida dubulto grāmatvedību.  Taču vecākie ieraksti, kas ir saglabājuši un kuros var redzēt pilnīgu divkāršo ierakstu sistēmu, nāk no 14. gadsimta vidus. Vēlāk šāda veida grāmatvedības sistēmu adoptēja Venēcija, Florence, Lībeka un citas valstis, kuras atzina, ka tā ir viena no labākajām grāmatvedības sistēmām.

Šai divkāršo ierakstu grāmatvedības veikšanas sistēmai ir vairākas priekšrocības. Tā nodrošina ne tikai to, ka ir mazāka iespēja, ka tava uzņēmuma grāmatvedībā tiek pieļautas kļūdas, bet uzņēmuma vadībai ir arī daudz vieglāk sekot līdzi uzņēmuma finansiālajam stāvoklim un iespēja ātrāk pamanīt kļūdas un nepilnības grāmatvedībā. Papildus tam šī sistēma arī vienkārši padara vieglāku grāmatvedības apkopošanu gada beigās, kas vienmēr un ikvienam uzņēmuma ir jāveic.

Un, lai gan šāda veida dubultā grāmatvedības sistēma ir daudz laikietilpīgāka un to var efektīvi veikt tikai cilvēks, kurš ir pazīstams ar šāda veida sistēmu, tā noteikti nodrošinās tava uzņēmuma grāmatvedības akurātumu, taisnīgumu un kārtīgumu.