Kā pareizi jāģērbjas ofisa darbiniekam?

Ārējais izskats var ļoti daudz pastāstīt par cilvēku. Neveiksmīgs imidžs un nepareizi piemeklēti tērpi, kuri neatbilst situācijai, kādreiz izjaus visus, pat smalki izplānotos plānus. Tāpēc, pret tiem tērpiem, kuros mēs ierodamies uz darbu, vajag izturēties ļoti nopietni un pārdomāti. Parasti, ir pieņemts, ka tiem darbinieki, kuri strādā ar klientiem (front office) uz darbu jānāk tērptiem atbilstoši stingriem noteikumiem, bet tie, kuri nodrošina uzņēmuma darbu (back office), var nākt uz darbu tērpušies pēc saviem uzskatiem. Tieši tādus noteikumus, ievēro arī Latvijas uzņēmumu darbinieki. Tikai, ar vārdiem “pēc saviem uzskatiem”, uzņēmuma vadība nedomā “kā pagadās”. Ļoti daudz kas ir atkarīgs no tā, kādā jomā uzņēmums darbojas. Šie noteikumi attiecas arī uz grāmatvežu pienākumu pildītājiem.

Daudzās bankās, apdrošināšanas un juridiskajās kompānijās, darbinieku ārējais izskats tiek stingri reglamentēts. Ir izstrādi konkrēti kreklu, uzvalku un pat bikšu garuma nēsāšanas noteikumi. Darbinieki parasti nēsā kvalitatīva auduma melnus, pelēkus vai tumši zilus uzvalkus, ieturēta stila kaklasaites un kreklus, dažādu krāsu krekli, žaketes un bikses nav pieļaujami. Turklāt, tiek uzskatīts, ja jūs neatbilstat uzņēmuma kopējam tēlam, tātad necienāt uzņēmumu. Tāpēc, ka tādos uzņēmumos, sākot ar interjeru un beidzot ar darbinieku ārējo izskatu, koptēlam vajag uz klientiem atstāt drošības un stabilitātes iespaidu.

Tirdzniecības, tūrisma un celtniecības kompānijās ir mazliet citādāka pieeja pret to, kā ģērbjas darbinieki, šeit pat tiek pieļauts demokrātisks ģērbšanās stils, šeit darbinieki var staigāt rūtainās žaketēs, kreklos ar aproču pogām un džemperos.

Ja runājām par radoša darba uzņēmumiem, tad tajos neeksistē nekādi noteikumi un prasības. Tādu uzņēmumu ofisos jūs ieraudzīsiet gan cilvēkus uzvalkos, gan džemperos, gan rūtainos kreklos un pat T – kreklos un šortos ar košiem uzrakstiem. Kā jau mēs minējām, ierobežojumu šeit nav.

Neskatoties uz to, tomēr, ja jūs esat sameklējis jaunu darba vietu, pat tajā gadījumā, ja uzņēmumam nav nekādu stingru prasību, labāk ir ievērot sekojošus stilistu padomus:

 • Apskatieties sev apkārt un pavērojiet to, kāda stilā ģērbjas jūsu darba biedri – vajag saprast uzņēmuma kopējo stilu.
 • Lai jūs stils, nepazustu kopējā uzņēmuma stilā, var pievienot aksesuārus – smalku pērļu kaklarotu vai stilīgu lakatiņu uz kakla.
 • Dodoties uz darbu izvairieties no apģērba, kurš viegli burzās, tāpēc, ka dienas vidū jūs būsiet jau zaudējis savu pievilcīgo izskatu.
 • Ja jūs neesat pārliecināts par savu izvēles pareizumu, tad labāk ģērbieties konservatīvi.
 • Apģērbam vajag būt atbilstošam sezonai – nekādu vilnas un mohēra apģērba vasarā, nekādu kokvilnas vai linu izstrādājumu apģērbu ziemā.
 • Izvēloties apģērbu, padomājiet ne tikai par savu komfortu, bet arī par savu darba biedru komfortu.
 • Izvēloties lietišķo stilu, balstieties uz vienu vienkāršu noteikumu: apģērbam ir jābūt saskaņotam, tas nedrīkst izraisīt liekus jautājumus un tas nedrīkst būt pārāk lēts.
 • Pārlieks ekstravagantums darbā nav pieļaujams.
 • Nežēlojiet naudu labam apģērbam, labāk nopērciet vienas, bet kvalitatīvas bikses, nevis 10 un nekvalitatīvas.
 • Darbā nav pieņemt nēsāt saules brilles.
 • Kosmētiku drīkst lietot, tikai tā nedrīkst būt uzkrītoša.
 • Pievērsiet uzmanību matu sakārtojumam: tie nedrīkst būt izpūruši vai netīri.
 • Nedrīkst izvēlēties pārāk izteiktas smaržas, tām ir jābūt neitrālām.