komercdarbības formas

Ja vēlme ir uzsākt jebkāda veida komercdarbību tas noteikti, ka svarīgi ir izvēlēties arī kādu nodokļa maksātāja forma tik izvēlēta un no šīs izvēles arī būs atkarīgs, cik lielus nodokļus, cik daudz grāmatvedība būs jāveic un kādi ir apgrozījuma vai darbinieku ierobežojumi. Pamatā Latvijā ir šādas nodokļu maksātāju formas:

  • Pašnodarbinātais(saimnieciskās darbības veicējs) – Šī ir pati vieglākā komercdarbības forma un lai tai pieteiktos ir nepieciešams tikai aizpildīt pieteikumu un iesniegt to VID (Valsts ieņēmumu dienests). Par šī statusa reģistrāciju nebūs nekas jāmaksā un visos dokumentos būs jānorāda savs vārds uzvārds un personas kods nevis kāds uzņēmuma nosaukums. Pašnodarbinātais var algot līdz 5 darbiniekiem un un tā apgrozījums var būt pat līdz 284 tūkstošiem Eiro, bet peļņa līdz 28 tūkstošiem Eiro. Ja kāds no šiem punktiem tiek pārkāpts tad pašnodarbinātajam ir jāpārreģistrējas, kā IK vai arī, kā SIA. Vēl interesentiem ir jāzina tas, ka pašnodarbinātais var arī maksāt PVN vai arī reģistrēties, kā mikrouzņēmuma nodokļu maksātājs, bet pamata formātā tiek maksāts iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Pašnodarbinātajam ir jāveic vienkāršo ierakstu grāmatvedība, bet ja vēlās var veikt arī divkāršo ierakstu aizpildīšanu.

  • Individuālais komersants – Individuālais komersants jau ir nopietnāka komercdarbība, kur cilvēks tiek reģistrēts komercreģistrā, bet viņš var arī izvēlēties uzņēmuma nosaukumu. IK pamata apgrozījumam līdz 300 tūkstošiem Eiro var būt parastā ierakstu grāmatvedība, bet ja šīs summa pasniedz šo limitu noteikti ir nepieciešams veikt dubulto ierakstu grāmatvedību. IK pamatā maksā Iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet ja ir vēlme var reģistrēties arī, kā mikrouzņēmuma nodokļu maksātājs. Lai reģistrētu IK būs jāveic arī nelielas izmaksas, jo par šo pakalpojumu ir noteikta valsts nodeva, bet individuālais komersants tik un tā var rīkoties ar savu naudu, kā vēlas un pat to izņemt personīgām vajadzībām, ko savukārt, nevar SIA.

  • SIA – Sabiedrība as Ierobežotu Atbildību jau ir komercdarbības forma, kurā ir nepieciešamas investīcijas, lai izveidotu šo uzņēmumu un tās parasti ir 2800 Eiro apmērā, kā minimālā summa, bet ir iespējams arī veidot maz-kapitāla SIA ar 1 Eiro kapitālu, tomēr tam ir dažādas rīcības ierobežojumi un katru gadu ir jāiemaksā nauda, lai veidotos šis pamatkapitāls. SIA var izvēlēties arī maksāt mikrouzņēmuma nodokļu maksātāja statusā iekļautos nodokļus, vai arī maksāt no ienākumiem IIN, bet šai komercdarbības formai noteikti ir jāveido dubultā ierakstu grāmatvedība un tā jau ir daudz nopietnāka.

Šīs ir populārākās komercdarbības formas, bet vēl apstāv arī zemnieku saimniecība un Akciju sabiedrība, bet tās jau ir daudz specifiskākas, tāpēc šīs dienas rakstā tās sīkāk neapskatīsim.