Noderīgi padomi grāmatvežiem iesācējiem

Jūs esat ieguvis augstāko izglītību un tagad jūs esat grāmatvedis. Apsveicu, jums ir cerības, ka jūs tiksiet pieņemts darbā. Grāmatvedis ir laba specialitāte, jo labi grāmatveži ir vajadzīgi vienmēr un visur.

Pieņemsim, ka jūs esat iekārtojies darbā, ļoti labā kompānijā, jums ir apsolīta ļoti laba alga. Jūsu pienākumos ietilpst: pirmreizējās dokumentācijas kārtošana, naudas disciplīnas organizēšana, materiālo līdzekļu kustības kontrole un atskaišu nodošana. Lai jūs būtu patiešām kompetents grāmatvedis, jums ir jāzina, kā notiek jaunu firmu un to struktūrvienību atvēršana, tāpēc, ka kompānijas īpašnieki jebkurā brīdī var nolemt atvērt jaunas filiāles, var arī sadalīt jau esošo, jums ir jābūt pietiekami kompetentam, lai varētu tikt galā ar šo jautājumu risināšanu.

Bet jūs man droši varat atbildēt, ka tas nav sarežģīti, jo jūs to visu esat mācījies skolā. Īstenībā, kad grāmatvedis – iesācējs pirmo reizi ierodas darbā un ķeras klāt saviem pienākumiem, viņam, maigi sakot iestājas šoks. Ar ko lai sāk? Tas ir mūžīgais jautājums un ar to saskaras visi grāmatveži – iesācēji. Bet sāksim, lūk, ar ko!

Pirmā darba diena. Jūs esat ieradies darbā. Šoks.

Nevajag baidīties, visu jāuztver mierīgi un labākais ko jūs šajā brīdī varat darīt – iedzert tasīti kafijas, tas palīdzēs nomierināties, jūs atcerēsieties kā jūs sauc, to, ka esat izmācījies par grāmatvedi un esat gatavs ķerties klāt saviem pienākumiem.

Pēc tam, kad būsiet atguvies no pirmā šoka, sāciet iepazīties ar kompāniju, ar ko tā nodarbojas, kāds kustamais un nekustamais īpašums tai pieder. Svarīgi ir iepazīties ar kompānijas vadītāju, protams, ja jums radīsies iespēja pirmajā dienā tikt viņam klāt un paskaidrot, ka esat šajā organizācijā otrais cilvēks, ka jūs nodarbojaties ar viņa materiālo vērtību uzskaiti un ka jums, ļoti vēlams būtu uzzināt visu, ko viņš dara, ko domā darīt, kādi ir viņa biznesa plāni un kāds ir viņa personīgais finansiālais plāns. Iespējams, ka jūsu darba devējs būs ļoti pārsteigs, bet bez abpusējas sadarbības, jums nekas nesanāks, jebkuras finansiālās darbības notiek ar grāmatveža starpniecību.

Tad, vēlams būtu apskatīties pavēles, kuras ir saistītas ar grāmatvedības politiku, jo pirms jums taču arī bija grāmatveži, kuri strādāja. Ja, tādu pavēļu nav, jums tās vajag sastādīt un pēc iespējas ātrāk. Tām ir jābūt dokumentam numur 1, jo pārbaudes liekā tie ir pirmie dokumenti, kuri tiek pieprasīti. Nekā briesmīga nav, atcerieties, ko jums mācīja skolā.

Programma, ar kuru strādāja iepriekšējais grāmatvedis, jums ir pazīstama, tas nekas, ka nesaprotat daudzus ierakstus, tā nav jūsu vaina. Vēlams ir veikt dokumentu inventarizāciju, jo par visu, ko ir vai nav sadarījis iepriekšējais grāmatvedis, pārbaudes laikā un īpašnieka priekšā, būs jāatbild jums.

No nodokļu inspekcijas nav jābaidās. Tur strādā tieši tādi paši cilvēki kā mēs, kuriem arī ir ģenerāļi. Parasti, darba devēji ļoti pārdzīvo, kas saņem vēstules no nodokļu inspekcijas, bet nevajag jau priekšlaicīgi celt paniku. Ja darbs ir padarīts kārtīgi, viss būs labi. Bet varbūt tur ir tikai apsveikums svētkos, bet jūs jau sākāt celt paniku. Šajā brīdī varam pasmaidīt par sevi.

Bet, ja jums ir pienākusi kāda prasība, tad to vajag izpildīt tieši norādītajā laikā. Pirmā diena sākas rīt, tātad tieši rīt jūs par to arī sāksiet domāt, nevis jau šonakt.

Un visbeidzot. Esiet vienmēr labā garastāvoklī, kārtīgi un gaumīgi saģērbies, laipns un smaidīgs. Sekojiet līdzi savam motivācijas līmenim, tāpēc, ka slikti motivēts darbinieks, parasti, ir daudz mazāk pieprasīts, nekā labi motivēts un mērķtiecīgs darbinieks.